Relaks dla szyi

31 października 2020
Relaks dla szyi

Ból i dyskomfort w rejonie karku, to chyba najpowszechniejszy problem wśród zgłaszających się do mnie klientek.

 

🍃Bez względu na to, czy przyczyną jest stres, uraz, nieprawidłowe wzorce ruchowe, postawa, dysfunkcje stawowe, w większości przypadków, ulgę przynosi separacja, odtworzenie ślizgu i elastyczności powierzchownych warstw mięśniowo – powięziowych tej okolicy. Tak, jak w innych rejonach ciała – często, jeśli uporamy się z dysfunkcją zewnętrznych warstw, poprawie ulega funkcja tych, położonych głębiej.

🍃Struktury mięśniowo – powięziowe otulają szyję jak wielowarstwowy golf. Najbardziej powierzchowne to połączone ze skórą powięź szyjna oraz karku. Głębiej, powięzi oplatające mięśnie szyi (np. mostkowo – obojczykowo – sutkowy, m. czworoboczny grzbietu, mm. płatowate ). Rozpoczynają one swój wspólny bieg na kresach potyliczych, przeplatając się z powięziami dolnych rejonów twarzy i z zewnętrznymi powięziami barków, klatki piersiowej, grzbietu, docierają do głębiej leżących struktur mięśniowo – powięziowych, kostnych i wisceralnych szyi.

🍃Wyobraź sobie, że ćwiczysz w zbyt ciasnych dżinsach. W przyciasnej, sztywnej powięzi jest tak samo. Jeśli z powodu przeciążenia lub uszkodzenia, powierzchowne warstwy szyi, utracą swoją sprężystość i możliwość ślizgu, zaburzony zostaje ruch segmentów szyi i sąsiednich okolic. Okazuje się, że zaburzenia te dodatnio korelują z poziomem bólu.

🍃Często, aby przywrócić optymalny ślizg i elastyczność struktur wokół szyi niezbędna jest interwencja manualna. Warto jednak na co dzień dbać o elastyczność i swobodę ruchu w tych okolicach. Pomocne są naprawdę banalnie proste ćwiczenia. Ważne, aby wykonywać je regularnie, np. przed snem. Jedno z nich na filmie.

🍃🍃Leżysz wygodnie na wałku, kark i lędźwie miękko wydłużone, rozluźnione całe ciało, nie zaciskaj zębów, przymknij delikatnie usta i oczy. Oddaj cały ciężar głowy wałkowi i najwolniej jak potrafisz, turlaj ją lewa na prawo i z powrotem. Następnie zostaw ją „zwieszoną” z wałka z jednej strony i delikatnie odpychając się stopami kołysz nieznacznie wałkiem. Oddychaj powoli, spokojnie. Pamiętaj – Twoje ciało, przyzwyczajone jest do pospiechu, pracuj uważnie, przełączając się na tryb relaksu. I czuj, czuj co dzieje się z Twoim ciałem, z oddechem. Wtedy ćwiczenie ma sens.

Znajdziesz 3 minutki? 😉 Kliknij w strzałkę poniżej, aby włączyć film.