Sekundnik

11 kwietnia 2020
Sekundnik

Kolejne proste ćwiczenie. Rozluźnia mięśnie szyi, karku, twarz, górne rejony klatki piersiowej, a nade wszystko koi, wycisza, przywraca kontakt z ciałem. Może pomóc w napięciowych bólach głowy.
Kliknij strzałkę, aby obejrzeć film z ćwiczeniem. Opis poniżej.

🐢Usiądź wygodnie – w siadzie skrzyżnym, w klęku lub na krześle.

🐢 Puść nieco miednicę do przodopochylenia (opuść spojenie łonowe) tak, abyś poczuła, jak plecy lędźwiowe podpierają klatkę piersiową, mostek unosi się delikatnie do góry, a głowa ustawia w linii kręgosłupa.

🐢 Wydłuż lekko kręgosłup, opuść odrobinę brodę i poczuj, jak miękną barki, łopatki spływają w dół (nie ściągaj ich w odruchu „wyprostuj się” – pozwól im spłynąć w dół). Ramiona wiszą swobodnie wzdłuż tułowia. Nie zaciskaj zębów – mięśni żuchwy, usta leciutko przymknięte. Zamknij oczy. Oddychaj spokojnie przez nos.

🐢 Wyobraź sobie, popsutą lalkę, której głowa opadła na klatkę piersiową, zwisając na sznureczku. Puść głowę na klatkę piersiową dokładnie tak samo – nie ściągaj jej na siłę, po prostu bezwładnie ją puść, na tyle, na ile mięśnie Ci pozwolą.

🐢 Zacznij bardzo powoli turlać głowę dookoła. Wyobraź sobie sekundnik na cyferblacie – turlasz głowę w tempie, w jakim on krąży wokół tarczy zegara. Jeden obrót na minutę. Dwa, trzy powtórzenia w jedną, a potem w drugą stronę.

🐢 Cały czas skupiaj się na odczuciach w obrębie szyi, karku i okolicach.

🐢 Poczuj skórę, a następnie głębsze warstwy mięśni i wszystkich struktur otaczających kręgosłup szyjny. Wyobrażaj je sobie i czuj jak najdokładniej.

🐢 Staraj się sięgać uwagą jak najgłębiej, aż do kręgosłupa. Sprawdzaj, jak działa turlanie głową na okolicę klatki piersiowej z przodu, z tyłu, barki, pod pachami, między łopatkami itd. Sprawdzaj, jak tkanki reagują na pierwszy obrót i porównaj z kolejnymi.

🐢 Łatwiej w prawo, czy w lewo? Czy ruch jest płynny, czy jak po kole zębatym? Czy upłynnia się w miarę powtórzeń? Czy czujesz, jak z czasem rozluźniają się mięśnie? Jak reagują na tę pracę mięśnie twarzy? Obserwuj policzki, skronie, żuchwę, czoło, powieki, okolicę podpotyliczną, okolicę wokół uszu, tył głowy.

🐢 Obserwuj, odczuwaj, oddychaj spokojnie. Pracuj powolutku. Będziesz miała tendencję do przyśpieszania – miej tego świadomość i zwalniaj (sekundnik na cyferblacie). Pracuj delikatnie, nie siłuj się.

🐢 Uspokój głowę, poczuj ciało. Daj sobie 5 – 6 minut.

❗️Przerwij ćwiczenie, jeśli poczujesz, że wywołuje mdłości, zawroty głowy, drętwienie, mrowienie do ręki.

Pięknego dnia Dziewczyny.❤️

Agata Komorowska