Mięsień lędźwiowy
11 kwietnia 2020Kolejne ćwiczenie, może być (ale nie musi) kontynuacją poprzedniego ćwiczenia.😊
🌼🌼 Działanie:
🌼 Dla mnie kluczowe jest w nim to, że delikatnie rozluźnia (co nie znaczy, że mało skutecznie ;)) mięsień lędźwiowy oraz okoliczne struktury powięziowe.
🌼 Poza funkcją zginania stawu biodrowego, jego tendencji do skracania się i nadmiernego napięcia (czemu sprzyja stres i siedząca praca) ważne jest to, że mięsień lędźwiowy jest także wybitnie wrażliwym organem czuciowym, przekazującym informację do centralnego układu nerwowego na temat pozycji i ruchu ciała (propriocepcja). Ponieważ układa się on wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego, w jego sąsiedztwie, a nawet przez jego brzusiec biegną liczne struktury nerwowe splotu lędźwiowego.
🌼 Zdarza się więc, że powodem bólu w rejonie pachwiny lub rwy kulszowej jest uwięźnięcie nerwu w obrębie m. lędźwiowego. W takim wypadku, może być niezbędna interwencja manualna.
🌼 Możemy jednak sobie pomóc, samodzielną pracą w formie ćwiczeń przynoszących rozluźnienie, dbając o zachowanie ślizgu poszczególnych struktur nerwowo- mięśniowo – powięziowych. Poniższe ćwiczenie (jak większość z repertuaru Slow Move) właśnie tak działa. 🙂
🌼🌼 Wykonanie:
1. 🌼 Warto zacząć od ćwiczenia z postu z 3 kwietnia, tam jest opisana pozycja wyjściowa.😘
2. 🌼 Ważne, aby tak ułożyć na wałku/ kocu miednicę, aby plecy lędźwiowe nie uciekały do góry, a miednica do przodopochylenia.
3. 🌼 Przyciągnij miękko rękami nogi do brzucha, pociągając za nimi delikatnie miednicę (dolne plecy powinny być rozluźnione).
4. 🌼 Wypuść prawą nogę do wyprostu w biodrze – puść ją naprawdę swobodne, nie usztywniaj kolana, przytrzymując jednoczenie rękami lewą nogę blisko tułowia (nie opuszczaj miednicy za prawą nogą).
5. 🌼 Nie napinaj mocno mięśni rąk. One właściwie zwisają z łydki, zaczepione na niej splecionymi dłońmi, rozluźnij barki (poczuj ciężar łopatek na podłożu), ramiona, wydłuż lekko kark (nie zadzieraj głowy).
6. 🌼 Oddychaj jak zawsze przez nos, spokojnie, powoli i poczuj, jak delikatnie wydłuża się i rozluźnia okolica prawej pachwiny, przód uda, dolnych rejonów brzucha (prawego dołu biodrowego).
7. 🌼 Zacznij subtelnie, płynnie w małym zakresie, powolutku pociągać dłońmi lewą nogę w prawo i w lewo. Miednica cały czas jest „rozlana na wałku, kołysanie lewą nogą nie wprowadza jej w ruch.
8. 🌼 Nie śpiesz się, oddychaj obserwuj co dzieje się w okolicy prawego uda, pachwiny i brzucha. Sięgnij uwagą głębiej – wyobraź sobie i poczuj, jak reagują tkanki w głębi jamy brzusznej, stawu biodrowego i uda.
9. 🌼 Pamiętaj, że pracujesz nad ich rozluźnieniem, upłynnieniem, dlatego robisz to z czułością, delikatnością i miękkością, powolutku. Czuj swój oddech w ciele. Mruczenie pomaga się rozluźnić – polecam. 😉
10. 🌼 Po upływie 2 – 3 minut, zmień ułożenie nóg począwszy od 3 pkt.
Życzę Wam jak najwięcej przyjemności w ćwiczeniu. ❤️