Magda Nocuń o ruchu
29 sierpnia 2016Ludzkie ciało, a właściwie potencjał motoryczny człowieka fascynował mnie od zawsze. Uwielbiam oglądać ludzi w ruchu. Niektórzy zadziwiają swoja sprawnością, a ich płynne
i skoordynowane ruchy pełne gracji i lekkości wprawiają w oniemienie. Inni, coraz częściej w młodym wieku zmagają się ze stopniową utratą sprawności .
To do której z powyższych grup trafiamy zależy głównie od nas samych. Od naszej świadomości
i od tego czy słuchamy swojego ciała i podążamy za jego prawdziwymi potrzebami. Jedną z tych potrzeb jest ruch… ruch naturalny, spontaniczny, funkcjonalny i codzienny. Mimo, że dzisiejsze czasy nie sprzyjają byciu za pan brat ze swoim ciałem warto podejmować wysiłek i sprawić by codzienna aktywność fizyczna stała się naszym zdrowym nawykiem.
Na mojej ścieżce zawodowej spotkałam wiele ciekawych metod, koncepcji i technik pracy z ciałem należą do nich : Pilates, Metoda Ericka Franklina®, Edukacja Somatyczna Feldekraisa®, Fascial Fitness®, Model Taśm Anatomicznych Toma Mayersa, Trening mięśni dna miednicy, Self Myofascial Release, Yoga, różne koncepcje treningu funkcjonalnego i TRE. Każda z nich rzuca inne światło na możliwości pracy z ciałem, pokazuje że nasza fizyczność jest nierozerwalnie związana z emocjami, a świadomość ciała jest punktem wyjścia w terapii, ćwiczeniach profilaktycznych, rekreacyjnych i sporcie wyczynowym.
Znaczącą część swoich zajęć poświęcam właśnie temu zagadnieniu – rozwijaniu i pogłębianiu świadomości ciała, obserwacji jak twoje ciało porusza się w przestrzeni i czy sposób w który to robisz jest twoim optymalnym wzorcem ruchu. Budowanie świadomości ciała to proces dzięki któremu dotrzesz do miejsc objętych kinestetyczną (ruchową) amnezją, rozbudzisz je i przywrócisz ich prawidłowe funkcjonowanie. To baza która stworzy warunki do pracy nad równoważeniem napięć
w ciele, koordynacją nerwowo-mięśniową, elastycznością, stabilnością i siłą.
Zapraszam do Slove Move
Tekst Magda Nocuń
Foto Katarzyna Wojniak