Taśma Powierzchowna Przednia – TPP
15 października 2018Taśma Powierzchowna Przednia rozciąga się na przedniej części ciała – prawa i lewa, od czubków palców stóp do czaszki.
Dolna część taśmy biegnie od palców grzbietem stóp, przednią częścią łydek, nad kolanami i udami do górnej części miednicy (kolców biodrowych przednich górnych).
Górna część taśmy rozpina od kości łonowej wzdłuż brzucha do piątego żebra, a następnie wzdłuż mostka, przednią częścią klatki piersiowej powięzią wędruje po bokach szyi do czaszki i kończy się tworząc pętlę z tyłu głowy.
Obie części TPP funkcjonują jako ciągłość powięziowo – mięśniowa, kiedy biodra są wyprostowane – w pozycji stojącej.
Tworzą ją:
- Krótkie i długie prostowniki palców, mięsień piszczelowy przedni, przedni przedział podudzia (czyli grzbietowa strona palców i stopy, przednia część łydki).
- Ścięgno właściwe rzepki (przednia część rzepki i okolica poniżej kolana)
- Mięsień czworogłowy uda / m. prosty uda (przednia część uda)
- Mięsień prosty brzucha (przednia, środkowa część brzucha)
- Powięź mostkowa / mostkowo -chrzęstna (przednia, środkowa część klatki piersiowej)
- Mięsień mostkowo – obojczykowo – sutkowy (biegnie od mostka do czaszki tuż za uchem)
- Powięź czaszki (prawa i lewa TPP łączy się w dolnych rejonach tyłu głowy)
Funkcją posturalną Taśmy Powierzchownej Przedniej jest równoważenie napięcia Taśmy Powierzchownej Tylnej oraz wspieranie spojenia łonowego, klatki piersiowej i twarzy, czyli tych części szkieletu, które są ustawione przed linią środka ciężkości. Mięśnie TPP utrzymują także wyprost w stawach kolanowych oraz chronią narządy wewnętrze jamy brzusznej.
Funkcja ruchowa to zginanie tułowia i stawów biodrowych, prostowanie kolan, zginanie grzbietowe stóp, stabilizacja stawów skokowych przy opuszczaniu pięt oraz odwracanie stóp (unoszenie ich wewnętrznych krawędzi).
TPP zawiera więcej włókien mięśniowych szybkokurczliwych dlatego mięśnie mogą się skracać szybko i mocno.
Najczęstsze wzorce kompensacji posturalnych związanych z TPP:
- Ograniczenie zgięcia podeszwowego stóp – możecie to odczuwać np. w siadzie klęcznym, kiedy „ciągną”, a czasem nawet bolą grzbiety stóp uniemożliwiając siad na piętach. (Brak pełnego zgięcia w kolanach w tej pozycji, czyli znów niemożność ułożenia pośladków na piętach, również może wynikać ze skrócenia TPP).
- Przeprost w stawach kolanowych.
- Przodopochylenie miednicy
- Ograniczona ruchomość żeber, dysfunkcje oddechowe
- Postawa z wysuniętą do przodu głową (protrakcja).
W większości przypadków właściwym kierunkiem pracy jest zlikwidowanie ogólnego skrócenia w obrębie całej Taśmy Powierzchownej Przedniej, oczywiście biorąc pod uwagę indywidualną budowę osoby badanej. Na przykład, może być bardziej skrócona prawa lub lewa TPP oraz każda z nich w rożnym stopniu na różnych poziomach. Może dojść do utknięcia mięśni przedziału przedniego piszczeli (łydki) pod troczkami, co ograniczy zgięcie podeszwowe stóp. Kolejna część TPP, mięsień prosty uda, może uwięznąć między leżącymi pod nim pozostałymi głowami m. czworogłowymi uda, co ograniczy jego funkcje w obrębie stawu kolanowego i biodrowego. W obrębie żebrowych przyczepów mięśnia prostego brzucha może dojść do zlepień, których uwolnienie jest niezbędne do uzyskania swobody oddechu. Uwalniająca oddech bywa też praca z TPP na poziomie mostka i jego bocznych rejonów. Wreszcie praca z mięśniami mostkowo-obojczykowo – sutkowymi (oraz leżącymi głębiej w obrębie szyi), często jest niezbędna do tego, aby pomóc głowie wrócić do prawidłowego ułożenia, czyli wyprowadzić ją z protrakcji (wysunięcia do przodu).
Jak skrócenie Taśmy Powierzchownej Przedniej przekłada się na nasz sposób oddychania?
Spokojny optymalny oddech to ruchy żeber w górę i w bok, oraz współpraca przepon oddechowej i miednicznej (dna miednicy) w wędrówce w górę i w dół.
Pociągnięcie głowy w przód i w dół przez skróconą TPP, wywołuje nadmierne napięcie (kompensacja) przedniej i tylnej części ciała, ograniczając ruchy żeber. Skrócenie TPP rejonach dolnego brzucha i pachwin burzy równowagę w pracy przepony oddechowej i miednicznej.
„Wszystkie negatywne emocje są wyrażane zgięciem.” Feldenkrais
Na co dzień łatwo zaobserwować odruchy kulenia się ze strachu, garbienia w złości czy pochylenie u osób w depresji lub w smutku.
Wiemy, że emocje i ciało to jedno, więc otwieranie, uwalnianie Taśmy Powierzchownej Przedniej pomaga również uporać się ze stresem i jego konsekwencjami w ciele.
Przykład ćwiczenia rozciągającego TPP na zdjęciu.
W Slow Move pracujemy z taśmami mięśniowo powięziowymi w ruchu oraz manualnie, takie kompleksowe podejście przynosi najlepsze rezultaty 🙂
Zobacz też Trening powięziowy
Tekst Agata Komorowska
Foto Katarzyna Wojniak
1. Robert Schleip, Thomas W. Findley, Leon Chaitow, Peter A.Huijing; Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014
2. Thomas W. Myers; Taśmy Anatomiczne, DB Publishing, Warszawa 2010