Elastyczne odbicie
11 grudnia 2016Wyniki badań wskazują, że brak ruchu prowadzi do wzmożonego rozwoju poprzecznych włókien tkanki łącznej (usztywnienia jej). Koniecznym czynnikiem zachowania odpornej i elastycznej sieci powięziowej, jest ruch całego ciała w pełnych zakresach ruchomości.
Optymalna elastyczność powięzi ma bezpośredni wpływ na zdolność gromadzenia energii kinetycznej. Ma to znaczenie nie tylko w sporcie, ale też na co dzień np. w czasie biegania lub chodzenia. Jeśli przed wykonaniem ruchu docelowego, wykonamy lekki ruch w przeciwnym kierunku, rozciągamy włókna tkanki łącznej, gromadząc w niej energię. Powięź wspomaga ruch docelowy, oddając tę energię w formie elastycznego odbicia na zasadzie katapulty. Przykładem dobrze obrazującym to zjawisko, będzie technika rzutu oszczepem, naciągnięcie cięciwy przed wypuszczeniem strzały, ale też demi – plie w balecie, czyli ugięcie kolan z piętami na podłożu przed wyskokiem.
W celu wzmocnienia elastycznego odbicia, wywołujemy wstępne napięcie tkanek, poprzez ruch odwrotny do zamierzonego, a następnie ruch właściwy. Opierając trening (bądź jego elementy) na wyżej opisanym zjawisku pomagamy utrzymać młodzieńczą i zdrową strukturę powięzi. Prawidłowo ukształtowana powięź radzi sobie z różnymi motorycznymi wyzwaniami minimalizując ryzyko urazów.
Prostym ćwiczeniem wywołującym napięcie wstępne napięcie tylnych taśm mięśniowo powięziowych są wymachy nóg w leżeniu tyłem:
- Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami w lekkim rozkroku, stopy na podłodze w linii stawów biodrowych.
- Lekko zaktywizuj dolne partie brzucha i z wydechem opuść prawe kolano na lewą stronę, równocześnie wykonując prawą łydką, a za nią, całą nogą swobodny wymach w lewo, równolegle do podłogi. Pozwól„ popłynąć” miednicy do skrętu za nogą.
- Po osiągnięciu maksymalnego zakresu ruchu, uzyskujesz wstępne napięcie prawej taśmy tylnej od barku po stopę, co ułatwia powrót do pozycji wyjściowej, z wdechem.
- Przejmując pęd prawej nogi, lewa wykonuje wymach w prawo jak wyżej. Powtarzasz parę razy, płynnie, skupiając się na odczuciach w ciele. Nie staraj się bić rekordów zakresów ruchu, bądź dobra dla swojego ciała, nie forsuj go. Poddaj się sile pędu, ale nie szarp nogami.
Nie rób tego ćwiczenia jeśli masz dyskopatię, kręgozmyk lub jakiekolwiek niezdiagnozowane dolegliwości kręgosłupa lub stawów krzyżowo- biodrowych.
A najlepiej przyjdź do Slow Move 🙂
U nas możesz ćwiczyć bezpiecznie pod kątem swoich potrzeb i możliwości. Zapraszamy !
Tekst Agata Komorowska
Foto Katarzyna Wojniak
Na zdjęciu Justyna Jasłowska