O co chodzi w FIT DANCE?

26 listopada 2014
O co chodzi w FIT DANCE?

Głównymi składowymi tych zajęć są elementy tańca współczesnego i fitnessu w proporcjach 2:1.
Dlaczego takie połączenie?

Zarówno taniec jak i fitness są spalaczami kalorii, „poprawiaczami” humoru oraz sposobami na zachowanie dobrej formy i zdrowia. Podczas zajęć fitness nie ma miejsca na poszukiwania w obrębie możliwości swojego ciała poprzez twórczą improwizację. Powtarzanie za instruktorem określonych form ćwiczeń dla jednych jest rozwiązaniem satysfakcjonującym, dla innych zbyt rutynowym. Na Fit Dance zarówno jedni i drudzy odnajdą coś dla siebie.

Zajęcia rozpoczynają się od poruszania się w rytm muzyki w prosty sposób. Instruktor pokazuje wszystkie zadania, jednocześnie zostawiając miejsce na kreatywność uczestniczek, które mogą rozwijać w sposób indywidualny proponowane formy ruchu. Tak powstaje improwizowany taniec. Instruktor pomaga znaleźć i realizować potrzebę tańczenia w sposób swobodny, naturalny i dający przyjemność. Każde ciało jest inne i porusza się inaczej, choć może wykonywać te same ruchy. Najważniejsze jest czerpanie zadowolenia I odprężenia z poruszania się w przestrzeni i kreowania siebie na zewnątrz i do wewnątrz. Przełamywana jest forma nauki i wykonywania układów choreograficznych, statycznych ćwiczeń i kontrolowania się w lustrze. Co jakiś czas w taniec wplatane są formy fitnessu wykonywane ściśle wraz z osobą prowadzącą, które mają za zadanie wzmacniać określone partie ciała tak, aby trening był kompleksowy i obejmujący wszystkie grupy mięśniowe. Grupa wraz z instruktorem świadomie pozostaje w ciągłym ruchu w całej przestrzeni, aż do końcowej relaksacji i stretching’u. Zajęcia odbywają się w wesołej atmosferze i w oprawie dobrej, energetyzującej muzyki.

Pilates

22 listopada 2014
Pilates

“Dzień dobry, chciałabym zapisać się na Pilates ponieważ muszę się porozciągać …”

Tak często, bardzo często, panie uzasadniają potrzebę uprawiania tej formy ćwiczeń odwiedzajac Slow Move.  Spieszę więc oznajmić, że Pilates to nie są ćwiczenia rozciągające. To nie jest stretching.

Cóż to zatem jest?

Znamienna jest nazwa, którą nadał swojej metodzie Joseph Pilates. CONTROLOGY. Wiodacą cechą ćwiczeń Pilatesa jest kontrola, nauka kontroli ciała w trakcie wykonywania ćwiczeń. Wprowadził on zasady wpływające na jakość ruchu zarówno w trakcie treningu, jak i w codziennej aktywności.

“… naucz się właściwie oddychać..” pisze Joseph Pilates.

Oddech. Dotlenienie tkanek. Warunek efektywności ćwiczeń. Prawidłowy rytm oddychania w trakcie ruchu pozwala na zachowanie jego płynności  oraz  utrzymanie niezbędnej stabilizacji.

“…twoje ciało znajduje się pod calkowitą kontrolą umysłu.”

Świadomy ruch. W Pilatesie wykonujemy ćwiczenia w skupieniu, uważnie obserwując swoje ciało, jego położenie w przestrzeni, napięcie i rozluznienie mięśni.  Dzięki uważości uczymy się prawidłowo poruszać o wiele  skuteczniej.

Relaksacja.  Jest “ubocznym” efektem koncentracji na ćwiczeniach. Ułatwia zniwelowanie nagromadzonych nadmiernych napięć mięśniowych . W rezultacie łatwiej nam osiągnać odpowiednią pozycję wyjściową i prowadzić zamierzony ruch.

Pozycja wyjściowa. Utrzymanie prawidłowego ułożenia ciała w ruchu warunkuje funkcjonalną, bezpieczną pracę mieśni i stawów. Pomaga wdrażać fizjologiczne wzorce ruchowe w miejsce wadliwych.

Stabilizacja środka. To ona zapewnia zachowanie naturalnego ułożenia kręgosłupa, umocowanej na nim głowy, obręczy barkowej i miednicy przy wykonywaniu ćwiczen oraz czynności dnia codziennego. Minimalizuje ryzyko przeciążeń.

Koordynacja. Sekwencyjna nauka ćwiczeń pozwala na zaplanowanie i kontrolowanie każdego ruchu. Efekt to poprawa koordynacji i płynne przechodzenie do trudniejszych zadań bez jej utraty.

Płynność. Stosując się do kluczowych zasad metody Pilatesa uczymy się poruszać płynnie, z gracją w skoordynowany sposób. Nasze ciało nabiera naturalnej elastyczności, sprężystości i wytrzymałości. Zaczyna pracować ekonomicznie, bez  zbędnego obciążania stawów, tkanek okołostawowych i mięśni. Nasze ruchy nabierają lekkości. Widać to i czuć 🙂

 

 

DOJRZAŁY TANIEC. O PRACY Z PANIAMI 50+

Justyna Jasłowska prowadzi w Slow Move m.in Let’s Dance 50+, taniec dla pań. . Poniżej pisze o swoich realizacjach…

Przygoda z zajęciami ruchowymi dla dojrzałych kobiet zaczęła się niepozornie, kilka lat temu, od prowadzenia gimnastyki i fitnessu 50+. Praca z taką grupą sprawiała ( i niezmiennie sprawia) mi dużą frajdę, dodawała energii i spowodowała, że zaczęłam myśleć o pójściu dalej w tym kierunku. W odpowiedzi na wielkie zaangażowanie uczestniczek zajęć, ich entuzjazm i radość z doświadczania ruchu, moje zajęcia zaczęły powoli ewoluować w kierunku rytmicznej, bliskiej tańcowi ekspresji ruchowej. W tym samym czasie otrzymałam propozycję pracy jako choreograf nowo powstającego zespołu taneczno-gimnastycznego, kobiet w wieku 50+. W marcu 2012 roku powstał przy Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” zespół Lubelskie Czaderki. Szefem zespołu do października 2012 była Anna Kuszneruk. Obecnie ja jestem instruktorem i choreografem grupy.

3 marca 2012 o godz. 15.00 w DDK „Węglin” odbył się nabór do zespołu. Ogłoszenie, które pojawiło się na łamach prasy, informowało o powołaniu grupy taneczno-gimnastycznej dla pań w wieku 50+. Casting wzbudził wielkie zainteresowanie zarówno wśród potencjalnych członkiń zespołu jak i w mediach. 37 odważnych pań poddało się ocenie jury. Kandydatki oceniane i kwalifikowane były na podstawie wykazanych umiejętności ruchowych, sprawności i poczucia rytmu. Finalnie do zespołu wybrano 30 pań. Treningi nowej grupy ruszyły już kilka dni po castingu. Czytaj więcej…

Wreszcie otwieramy Slow Move!

Po wielu, wieelu perypetiach związanych z wykańczaniem studio (przy okazji nas;)), oficjalnie, nieodwołalnie, z ogromną radością mogę napisać:

STARTUJEMY!!!  12 LISTOPADA OTWIERAMY SLOW MOVE!

Serdecznie zapraszamy do bezpośredniego poznania naszej oferty. W dniach 12 -18 listopada, wszystkie zajęcia będą odbywały się nieodpłatnie. Przyjdź, sprawdź, czy odpowiadają Ci nasze propozycje, czy czujesz się u nas dobrze. Wybierz coś dla siebie i/lub swoich dzieci.

Zapisy telefonicznie lub mailowo.

Na zdjęciu, Slow Move – fragment sali ćwiczeń. Jeszcze niewysprzątana, ale już piękna:)