Dlaczego Trening Funkcjonalny?
17 października 2014Charakterystyczną cechą Treningu Funkcjonalnego jest praca wielostawowa, naturalna dla ruchów wykonywanych przez człowieka w codziennej aktywności.
W momencie sięgania po książkę, nie wykonujemy jedynie wyprostu w łokciu poprzez napięcie mięśnia trójgłowego ramienia. Ruch sięgania jest wielostawowy – praca odbywa się w kilku (kilkunastu) stawach. Chcąc wybrać konkretną książkę, spoglądamy w jej kierunku, żeby się nie pomylić 🙂 – poruszamy więc stawy odcinka kręgosłupa szyjnego. Angażujemy, począwszy od palców dłoni, poprzez nadgarstek, łokieć, bark, kręgosłup, wychylając się, również stawy nóg. Sięgnięcie po książkę…
Oczywiście bierze w tym udział odpowiednia ilość mięśni. Pierwsze… zapewne mięśnie poruszające gałki oczu :). Tak więc sięgając po książkę włączamy do ruchu całe grupy mięśniowe, które napinają się i rozluźniają, skracają się i wydłużają w odpowiednim tempie, z optymalną siłą, w fizjologicznie określonych sekwencjach.
Tak pracuje ludzkie ciało. W każdym ruchu uczestniczą łańcuchy mięśni poruszające stawy. Równocześnie pracują mięśnie stabilizujące, tak, aby ruch mógł być wykonany precyzyjnie.
Oprócz harmonijnej pracy mięśni, ich siły, wytrzymałości i elastyczności, istotne jest też prawidłowe wyczucie ciała w przestrzeni, równowaga, koordynacja. Pomagają w tym ćwiczenia propriocepcji.
Wszystkie te elementy najlepiej doskonalić w najbardziej naturalny dla ludzkiego ciała sposób. Trening Funkcjonalny jest świetnym narzędziem.