Stopa

6 września 2015
Stopa

Stopy – u niemowlaków maleńkie, mięciutkie cudeńka, które rozczulają chyba każdego. Patrząc na nie trudno uwierzyć, że z czasem będą dźwigać kilkadziesiąt kilogramów.

Stopa zbudowana z 26 kości, połączonych 25 stawami, związanymi w skomplikowany mechanizm za pośrednictwem więzadeł, ścięgien, mięśni i poprzetykana siecią powięzi. Dopasowuje się do podłoża, po którym nosi nasze ciało, do tempa i rodzaju aktywności, na przemian usztywniając się i rozluźniając – wyobraźcie sobie łańcuch na zmianę mocno skręcony i rozkręcony. Jednocześnie stabilna podstawa i elastyczny amortyzator. Między trzema najważniejszymi punktami styczności stopy z podłożem – piętą oraz głowami pierwszej i piątej kości śródstopia – w miarę rozwoju tworzą się łuki połączone rozcięgnem podeszwowym, tworzącym „trampolinę” dla lepszego przenoszenia obciążeń.

Pewnie niewiele osób zastanawia się nad tym jak pracuje stopa, w jaki sposób niesie nas w szalonym tańcu lub biegu po piasku, albo pozwala długo stać w miejscu? Nie zastanawiamy się nad proporcjami – stopa, a reszta ciała. Nasze stopy naprawdę ciężko pracują, często zamknięte w ciasnym obuwiu na wysokich szpilkach i z wąskimi czubkami. Pomyśl, ile czasu poświęcasz np. włosom, pielęgnacji twarzy, a ile stopom? Ile wykonujesz ćwiczeń na mięśnie brzucha, a ile na mięśnie stóp?

To, czy praca stóp jest zrównoważona, czy prawidłowo rozkłada się na nich ciężar ciała, jest niezwykle ważne dla funkcjonalnego ruchu w kolanach, biodrach, stawach kręgosłupa. Ważne dla całego ciała. Nierzadko problemy, na przykład z lędźwiowym odcinkiem pleców są efektem dysfunkcji stopy.

Poświęcaj im więcej czasu. Warto. Świetnie im robi chodzenie boso, po trawie, piachu. Spróbuj powędrować bez butów po lesie :). Zrób czasem dokładny powolny masaż stóp, wcierając krem po kąpieli.
Albo… Stań jedną stopą na piłce tenisowej i przetaczaj ją wzdłuż całego obszaru miedzy kością piętową, a palcami, uważnie, wolno, dość mocno ją przyciskając. Po dwóch minutach zmień stopę. Ten masaż powięzi stopy wpływa na rozluźnienie także w wyższych partiach ciała. Możesz to sprawdzić wykonując przed i po nim skłon tułowia w przód (z prostymi kolanami) sięgając palcami dłoni w stronę podłogi i porównując odczucia :). (Nie rób tego jeśli cierpisz na dyskopatię lub inne niezdiagnozowane dolegliwości pleców lędźwiowych).
Albo… Postój na jednej nodze koncertując się na tym, jak na niej balansujesz. Po chwili zacznij wyobrażać sobie, że noga na której stoisz, wrasta korzeniami głęboko w podłoże. Porównaj odczucia. Zrób to samo na drugiej.
Warto pamiętać o tym jakie są ważne i dbać o nie 🙂

Agata Komorowska